19 stycznia 2020

DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAJKA?

Dzisiaj o tym, jakie wartości zdrowotne niesie ze sobą jedzenie jajek 🍳 Nie od dzisiaj krążą plotki o tym, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą ich regularne spożycie - czy rzeczywiście tak jest? Czy jajka podnoszą nam cholesterol i zwiększają ryzyko chorób krążenia? Czy poza wysoką smakowitością nie wnoszą do naszej diety innych korzyści?

Zacznijmy od kaloryczności – jedno średniej wielkości jajko dostarcza organizmowi około 80kcal – sami przyznacie – bardzo niewiele!
Świetnym pomysłem wydają się więc omlety lub jajecznica na śniadanie, zwłaszcza kiedy jesteśmy na diecie.
Jakie inne zalety wnosi ze sobą spożywanie jajek?

Cenne źródło białka
Jajko, jako jedyny produkt zawiera tak zwane białko wzorcowe – Co to znaczy? Posiada taką pulę aminokwasów, której organizm nie potrafi zsyntetyzować sam i musi dostarczyć je z pożywieniem. Idąc tą myślą 👉 nie musisz komponować swojej diety ze skomplikowanych składników, aby dostarczyć organizmowi tego, co potrzebuje. Wystarczy, że na śniadanie zjesz omleta lub tosty z jajkiem. Jakie to proste (i smaczne)!
W 100g, co daje nam niecałe dwa jajka znajdziesz 13g białka!

Kopalnia składników mineralnych
Jajka zawierają całą gamę składników mineralnych – fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez a także cynk i selen. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek niedobory składników mineralnych, a Twoja dieta dotychczas nie uwzględniała jajek – już wiesz w czym może tkwić problem!

Zapewniają sytość na dłuuugo 
Szczególnie ze względu na zawartość w nich dobrych kwasów tłuszczowych. Tak – jajka są bogatym źródłem tłuszczu, jednak jest to tłuszcz, który działa prozdrowotnie i przeciwzapalnie na organizm. Jedno jajko zawiera zaledwie 5g tłuszczu – w tym zaledwie 0,1g to tłuszcz nasycony! Reszta to nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które organizm musi dostarczyć z pożywieniem. Jajecznica z rana dzięki temu, że bogata w dobre kwasy tłuszczowe i pełnowartościowe białko nasyci Cię na wiele godzin, dzięki czemu ochota na podjadanie nagle przestanie dawać we znaki !

Skarbnica witamin
Nie tylko tych z grupy B, ale także niezwykle ważnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K.
Witamina A i E są niezbędne do tego, aby organizm mógł radzić sobie ze stresem oksydacyjnym i zwalczać wolne rodniki – są antyoksydantami, które działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Witamina D odpowiada za mocne kości, kreowanie naturalnej odporności organizmu, natomiast witamina K dba między innymi o prawidłową krzepliwość krwi.
Dzięki temu, że jajka są zasobne w dobrej jakości tłuszcz sprawiają, że powyższe witaminy dobrze wchłaniają się do organizmu.

Dbają o dobry wzrok
Jajka, a w szczególności żółtko zawiera znaczne ilości beta-karotenu i luteiny, które chronią nasze tkanki przed promieniowaniem UV, ale także zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. Badania wykazały, że prawidłowe wartości beta-karotenu dbają o nasz wzrok i poprawiają widzenie. Dobrze widzisz – jedz jajka!

Co z tym cholesterolem?
Od dawien dawna mówi się o tym, jak to źle jajka wpływają na poziom cholesterolu i zwiększają ryzyko miażdżycy. Czy rzeczywiście tak jest?
Otóż, okazuje się, że jajka rzeczywiście są zasobne w cholesterol – jedno jajko dostarcza ok 180mg cholesterolu. Jednak wśród wielu wyników badań nie zauważono zwiększonej zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe u osób spożywających jaja przynajmniej raz dziennie w porównaniu z osobami jedzącymi jaja mniej niż raz na tydzień. Badania te były jednak przeprowadzone na osobach prowadzących zdrowy i higieniczny styl życia – bez uzależnień, niepalących tytoniu, wykazujących średnią aktywność fizyczną.

Ponadto niektóre badania udowodniły, że lecytyna zawarta w jajku działa jako swoisty ochroniarz, który zapobiega odkładaniu cholesterolu w komórkach naczyń krwionośnych.

Mamy nadzieję, że od dzisiaj włączysz jajka do swojego codziennego jadłospisu i że odczarowałyśmy w Twojej głowie złą klątwę rzuconą na ten nieoceniony składnik diety. Po przeczytaniu tego posta wiesz już, że jajka są niezwykłą mieszanką wszelkich substancji potrzebnych ludzkiemu organizmowi i do prawidłowego funkcjonowania, a ich działanie jest prozdrowotne!

 

/ Marta Kłos